Katowali swoją ofiarę | fot. Beata Szymańska / olsztyn.wm.pl

Nawet lekarz, który od prawie ćwierć wieku robi sekcje zwłok, nie widział dotąd aż takiego bestialstwa. Krzysztof został tak skatowany, że serce pękło mu w dwóch miejscach. Jeden z jego oprawców ledwo skończył osiemnastkę.

Kiedy oskarżeni w kajdankach zostali wprowadzeni na salę rozpraw, publiczność rozglądała się po sobie z niedowierzaniem. Ci młodzi ludzie naprawdę wykazali się takim bestialstwem? — zastanawiali się ludzie. Młodszy, Paweł M., ma buźkę i posturę drobnego nastolatka. Starszy „Faza”, czyli Krzysztof N., jest od niego niewiele wyższy. To właśnie oni, według prokuratora, zakatowali Krzysztofa D., a Krzysztof K., ps. Kulapeta, ledwo uszedł z życiem.

Paweł mieszkał we wsi obok Sławoszów koło Barcian w powiecie kętrzyńskim. Niedaleko jest ośrodek dla osób, które nie radzą sobie w życiu. To tam mieszkał „Faza” i obaj pokrzywdzeni mężczyźni. Zakumplował się z „Fazą” i półtora miesiąca później, w lipcu ubiegłego roku, razem popełnili wyjątkowo okrutną zbrodnię. Szczegóły ustalili w knajpie, gdzie razem pili piwo. „Faza” opróżnił wcześniej sam butelkę wódki. Doszły ich słuchy, że „Kulapeta” podrywa ich dziewczyny. Postanowili się zemścić. Zaprosili go na wódkę. Pili łeb w łeb, z jednej szklanki, zapijając wodą.

– Siedzieliśmy na kamieniach, pierwszą butelkę wypiliśmy w dziesięć minut. „Faza” przywalił „Kulapecie” z pięści, kopał w brzuch, głowę, gdzie się dało. Ode mnie z pięści dostał po mordzie parę razy, kopnąłem go w brzuch i nogi, nie za mocno – opowiadał na pierwszym przesłuchaniu Paweł M.

Wczoraj przed Sądem Okręgowym w Olsztynie, gdzie rozpoczął się proces, nie chciał zeznawać i nie przyznał się do zarzutów zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem i usiłowania zabójstwa.

– Miałem przy sobie nóż. „Faza” wziął go ode mnie i powiedział, że teraz pokaże, jak się załatwia takie sprawy w Iraku i Afganistanie — mówił w śledztwie 19-letni dzisiaj oskarżony.

Zostawili dogorywającego Krzysztofa K. w trawie. Paweł poszedł do domu zrobić sobie kanapkę. A przy okazji chwycił metalową rurę. Potem podstępem wyciągnął z ośrodka Krzysztofa D., który też miał zaczepiać ich dziewczyny. Ten nie chciał iść. Mówił, że od paru lat nie pije alkoholu. Ale ostatecznie się zgodził. Dopiero teraz, znowu na kamieniach, oprawcy pokazali do czego są zdolni.

– Najpierw „Faza” wjechał mu z buta w twarz. Potem ja biłem go pałką. Mówiłem, że zaraz go wrzucimy do dołu. I jeszcze na niego nasikaliśmy – zeznawał Paweł. Skakali po nim, kopali, dźgali nożem i tłukli rurą.

Swoją pierwszą ofiarę przeciągnęli do pobliskiego chlewu. Tam narzucili na niego worki. Drugiego też chcieli tam zawieźć dziecięcym wózkiem zabranym z korytarza ośrodka. Ale nie dali rady wciągnąć go na wózek, więc zostawili go tam, gdzie leżał. Tam obok wózeczka Krzysztof D. zmarł.

– Ile takich obrażeń ciała pan widział? – pytał wczoraj sędzia Andrzej Kamiński biegłego medycyny sądowej Bogdana Zalewskiego. – 24 lata jestem biegłym i wykonuję sekcję zwłok. I nie przypominam sobie sytuacji, aby osoba zmarła miała tak liczne i różnorakie obrażenia. Tutaj sposób działania sprawców był różny, korzystali z różnych narzędzi i na każdym etapie działali bardzo intensywnie – mówił dr Zalewski. – W zasadzie każde z obrażeń Krzysztofa D. było śmiertelne. Miał złamaną podstawę czaszki. Zgniecenie klatki piersiowej spowodowało coś, co zdarza się bardzo rzadko, a mianowicie pęknięcie serca. Serce i płuca miały też rany kłute od noża.

Prokurator Monika Popławska-Pietroniuk chciała wiedzieć, czy przed śmiercią mężczyzna długo i bardzo cierpiał. Lekarz nie miał najmniejszych wątpliwości, że tak.

Nóż, którego użyli do dźgania, siekania i cięcia kolegów, nigdy nie został odnaleziony. W trakcie znęcania się nad mężczyznami Paweł M. robił nagrania telefonem komórkowym. Stenogramy są dołączone do akt.

We wtorek w sądzie miał zeznawać Krzysztof K., który cudem uszedł z życiem. Nie pojawił się jednak.

Dzisiaj sąd przesłucha kolejnych świadków. Obaj mężczyźni od początku nie przyznają się do winy. Krzysztof N. nie chciał wczoraj zeznawać. Obaj od momentu zatrzymania tuż po zbrodni w lipcu ubiegłego roku siedzą w areszcie.

mk
źródło: olsztyn.wm.pl

Przeczytaj również:

Szlachet: Była szansa, żeby odbić Matysia | PRZESŁUCHANIE
33:00
Czy powstanie kolejna część "MŁODYCH WILKÓW"?
32:56
Jakimowicz: Pasikowski kazał nam wypier...ać z castingu | PRZESŁUCHANIE
38:41
Jakimowicz: W Hiszpanii odwiedzałem Słowika w więzieniu (cz. 2/2)
36:15
Jakimowicz w Młodych Wilkach zagrał samego siebie (cz. 1/2)
34:18
Mafia lat 90-tych vs dzisiejsza przestępczość zorganizowana
23:28
Syn „Księdza”: Świadkowie koronni to marionetki w rękach prokuratury
20:53
Artur Ć.: Służby chciały zrobić ze mnie terrorystę
22:06
Misiek z Nadarzyna: Gdyby nie zabito Szaraka, to o Masie nikt by nie słyszał
24:08
Rafał S.: Przedłużali mi areszt na podstawie łusek z II wojny światowej
29:46
Koronny chciał 150 tys. za wycofanie zeznań. Publikujemy dowody
17:47
Dolores: Czekolinda przejęła po mnie agencję towarzyską
24:02
BONUS RPK: Dowodem w mojej sprawie jest piosenka
50:11
Szlachet o pieniądzach Pershinga i Masy. Tak przechodzili kontrole Urzędów Skarbowych
44:38
Żółty: To jest dziwna sytuacja, Masa sam przyznaje, że jest niewiarygodny
22:20
Rafał Jackiewicz: Wywieźli mnie do lasu z workiem na głowie
21:17
Ali, Parasol, Masa - jak ich postrzegali "Chłopcy z Pruszkowa"
29:41
Misiek z Nadarzyna o czułym punkcie Masy
17:42
Członek gangu Żaby obnaża patologie wymiaru sprawiedliwości i instytucji świadka koronnego
19:47
Misiek z Nadarzyna: Masa sam sobie strzelił w kolano
25:44
Misiek z Nadarzyna: Książki Masy? Nie czytajcie tych bzdur!
19:58
Misiek z Nadarzyna: Kiełbasę chcieli odpalić już w sobotę, ale przyjechał za wcześnie
17:29
Karramba: Od początku miałem styczność z przestępcami
13:44
Czy świadek koronny podżegał do zabójstwa? Były ochroniarz Masy przerywa milczenie
57:08
Niedokończone rozmowy: Jan Fabiańczyk ps. Majami i Piotr Z. ps. Cygan szczerze o pracy kryminalnego
30:16

7 KOMENTARZE

  1. co tu w ogóle sądzić, skoro są niezbite dowody, choćby z komórki…zrobić im to samo a potem na karme dla świń, tutaj resocjalizacja nie pomoże, szkoda czasu i naszych pieniędzy

Dodaj komentarz