Jeśli potwierdzą się informacje o bulwersującym potraktowaniu Stanisława Wnuka przez personel szpitalnego oddziału ratunkowego w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku Zaspie, placówka zostanie obłożona karą finansową – zapowiedział Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Kontrola NFZ dotyczy sprawy bezdomnego, który dwa i pół dnia bez opieki medycznej, jedzenia i picia czekał na przetoczenie krwi na SOR. W końcu wyczerpany zasłabł.

Stanisław Wnuk, mieszkaniec schroniska dla bezdomnych w Borkowie, walczy z wieloma chorobami, m.in. ze szpiczakiem. Znajduje się też pod opieką Wojewódzkiego Centrum Onkologii. Kiedy ostatnie badania krwi wykazały groźny dla życia spadek poziomu hemoglobiny, lekarz rodzinny wypisał skierowanie do szpitala na przetoczenie krwi.

Trafił na SOR na Zaspie, gdzie przez dwa i pół dnia nie otrzymał pomocy. Dwukrotnie próbowano go „podrzucić”do szpitala zakaźnego, a gdy tamtejsi lekarze odmawiali przyjęcia, twierdząc – zresztą słusznie – że nie cierpi na chorobę zakaźną, przywożono chorego z powrotem na Zaspę i kazano usiąść na krześle i czekać. Po ponad dwóch dobach bez jedzenia i picia, przy dalszym, dramatycznym spadku hemoglobiny, Stanisław Wnuk z wycieńczenia stracił przytomność. Dopiero wtedy skierowano go na oddział wewnętrzny.

– Natychmiast po otrzymaniu skargi dyrekcja oddziału funduszu zadecydowała o wysłaniu kontroli do szpitala- mówi Szymański. – Jeśli okaże się, że zarzuty stawiane szpitalowi są prawdziwe, NFZ wyciągnie konsekwencje wobec dyrekcji placówki. Przy okazji chciałbym przypomnieć, że wszelkie tego typu skargi mogą być kierowane do Wydziału Spraw Świadczeniodawców POW NFZ. Skargi można wysyłać mailowo na adres pow@nfz-gda.pl.

Jak już pisaliśmy, także Zarząd Spółki Copernicus PL w Gdańsku wszczął postępowanie wyjaśniające w tej sprawie.

źródło: gdansk.naszemiasto.pl

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz