Każdego roku w Polsce dochodzi do wielu tajemniczych zgonów. Niektóre z tych spraw zostają szybko rozwiązanie. Jednak inne pomimo wielkiego zainteresowania mediów i wzmożonego śledztwa przez lata pozostają zagadką. Szczególne zainteresowanie wzbudzają tajemnicze tragedie, w których ofiarami są młode i piękne Polki.

Katarzyna Kobiela – 20-letnia Kasia Kobiela  pochodziła z Sieradza. 21  czerwca wyszła z mieszkania, mówiąc rodzinie, że wybiera się do koleżanki. Kolejnego dnia wróciła do domu pod nieobecność domowników. Zarejestrował ją monitoring . Kolejny trop pochodził w Wrocławia i tam urwał się ślad dziewczynie.  Rozpoczęto poszukiwania, a sprawa została nagłośniona w mediach. Kilka miesięcy później w lesie pod Wrocławiem odnaleziono szczątki ludzkie. Za sprawą badań DNA udało się ustalić, że była to zaginiona kilka Kasia Kobiela. Początkowo przypuszczano, że dziewczyna została porwana i zamordowana. Ostatecznie jednak śledczym nie udało się tego potwierdzić. Prawdopodobnie było to samobójstwo, jednak okoliczności zgonu do dziś wzbudzają wiele niejasności.

Urszula Olszowska – 24-letnia Ula 28 lipca 2010 roku wyszła z domu, mówiąc, że idzie na rynek w Krakowie spotkać się ze znajomymi. Miała wrócić kilka godzin później, jednak tak się nie stało. Zaginięcie zgłoszone zostało na policje i rozpoczęto poszukiwania. Tydzień później w Tatrach odnaleziono plecak dziewczyny. W niewielkiej odległości od znaleziska znajdowały się również zwłoki Uli, na które trafiono dopiero miesiąc później. Ciało 24-latki była prawie w całości rozebrane, a jej ciuchy rozrzucone były na sporym obszarze. Sekcja zwłok nie zdołała odpowiedzieć na dwa kluczowe pytania. W jaki sposób zginęła Ula oraz kiedy doszło do jej śmierci. Pod uwagę brany był nieszczęśliwy wypadek lub samobójstwo.  Według ustaleń śledczych nie znaleziono śladów świadczących za tym, że dziewczyna została zabita.

Monika Tarczyńska – W styczniu 2015 roku w centrum Warszawy zaginęła 28-latka. Dziewczyna zajmowała się fitnessem i tańczyła taniec na rurze. Z tego względu początkowo w mediach pojawiała się hipoteza, że Monika została porwana i jest przetrzymywana w agencji towarzyskiej na zachodzie Europy. Trzy miesiące po zaginięciu na warszawskiej Kępie Tarchomińskiej odnaleziono ludzkie szczątki. Zwłoki były w tak złym stanie, że do identyfikacji konieczne było przeprowadzenie badań DNA. W przypadku tej sprawy nie było wątpliwości, że Monika padła ofiarą zbrodni. Wiele wskazywało na to, że jej śmierć miała związek z porachunkami warszawskiej mafii. W tej sprawie zatrzymano Zbigniewa H. Mężczyzna ten jednak jeszcze przed rozpoczęciem procesu powiesił się  w swojej celi.

Ewa Tylman – To jedna z najgłośniejszych spraw kryminalnych ostatnich lat. W noc z 22 na 23 listopada 2015 roku 26-latka z Poznania wybrała się na imprezę integracyjną ze swoimi znajomymi z pracy.  Ok. godziny 2:16 Ewa wyszła z lokalu wraz ze swoim kolegą Adamem Z. Ich wędrówka została nagrana przez kamery monitoringu.  Para szła chwiejnym krokiem i podążała w kierunku Mostu św. Rocha. To właśnie w tym miejscu doszło do zaginięcia 26-latki. Poszukiwania trwały przez kilka kolejnych miesięcy. W sprawę zaangażowała się lokalna społeczność, wszystkie krajowe media, a także Krzysztof Rutkowski. Dopiero 25 lipca 2016 odnaleziono ciało dziewczyny w Warcie.

Zarzuty w tej sprawie usłyszał Adam Z. czyli mężczyzna, który był widziany z Ewą po raz ostatni. Według prokuratury para pokłóciła się w okolicy mostu,  Adam Z. miał zepchnąć kobietę ze stromej skarpy, a następnie przenieść jej ciało do rzeki. Godząc się równocześnie z tym, że dziewczyna umrze. Oskarżony wielokrotnie zmieniał zwoje zeznania, ale do zabójstwa nigdy się nie przyznał. Cały czas trwa proces w tej sprawie.

Katarzyna Zowada – Tę sprawę próbowało rozwiązać nawet FBI, jednak morderca cały czas jest nieznany. Pod koniec 1998 roku w Krakowie zaginęła studentka religioznawstwa Katarzyna Zowada. Dziewczyna była skromna i skryta. Nie miała zbyt wielu znajomych. Trzy miesiące po jej zaginięciu w Wiśle wyłowiono fragmenty skóry. Części ciała wkręciły się w podwodny mechanizm jednego ze statków rzecznych. Badania DNA pozwoliły ustalić, że fragmenty ciała należały do zaginionej dwa miesiące wcześniej studentki. Oprawca oskórował dziewczynę z dużą dokładnością. Śledczy podejrzewają, że morderca mógł mieć w tym  spore doświadczenie. Całkiem możliwe, że pracował jako rzeźnik, chirurg, krawiec lub tapicer. Sprawka oskórowanej studentki to jedna z najbrutalniejszych polskich zbrodni. Pomimo upływu lat wciąż czeka na swoje wyjaśnienie.

Przeczytaj również: