Przekazanie szpiegów | fot. YouTube

Do wymiany szpiegów między Rosją a Estonią doszło w sobotę na przejściu granicznym Koidula przy rzece Piusa. Dziennikarz z Estonii, Holger Roonemaa, nagrał transakcję, a film z niej opublikował w internecie.

Artem Zinczenko to Rosjanin estońskiego pochodzenia. Szpiegowanie na terenie Estonii rozpoczął w 2013 roku. Miał on przekazywać rosyjskiemu wywiadowi dane na temat krajowej infrastruktury wojskowej. Informacje, które pozyskał dotyczyły w większości sprzętu wojskowego oraz działań NATO na terenie Estonii.

Dziadek Zinczenko służył w armii ZSRR, a później był członkiem KGB i NKWD. Według doniesień zagranicznych mediów, radziecki działacz był dla Artema wielkim bohaterem. To zainspirowało GRU do zwerbowania chłopaka.

Estońska Służba Bezpieczeństwa Wewnętrznego aresztowała Zniczenkę 9 stycznie 2016 roku. Został wtedy skazany za szpiegostwo na pięć lat pozbawienia wolności.

Władze rosyjskie przykazały w zamian Raivo Susi. Skazano go w ubiegłym roku za szpiegostwo w Rosji na rzecz Estonii na 12 lat więzienia. Bliższych informacji na temat jego działalności nie podano.

Jak informuje estońska agencja prasowa, oba kraje wywiązały się z umowy przekazania szpiegów.

źródło: Wirtualna Polska

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz