Zamordowana Alicja F.

Do zabójstwa 17-letniej Alicji F. doszło na początku lutego. Teraz ktoś włamał się na jej konto na portalu Facebook i rozsyłał do znajomych oraz rodziny wiadomości, strasząc ich. Konto po krótkim czasie zostało zablokowane, lecz włamywacze odzyskali do niego dostęp. Działania prokuratury by zablokować profil nastolatki okazały się nieskuteczne.

Prokuratura zwróciła się do Facebooka z wnioskiem o zabezpieczenie danych z konta nastolatki oraz o zablokowanie profilu. – Prokurator wystąpił o zabezpieczenie danych do Facebooka, co do których mamy nadzieję, że pozwolą na identyfikację sprawcy. Konto zostały zablokowane, ale mamy informacje, że ktoś utworzył kolejne, posługując się tymi samymi danymi osobowymi. Informacja ta została przekazana do Facebooka, ale nie mamy jeszcze informacji, że konto zostało zablokowane –wyjaśnia w rozmowie z Gazeta.pl Rafał Łazarczyk, zastępca prokuratora rejonowego w Rybniku.

Działania prokuratury jednak okazały się nieskutecznie. Konto zamordowanej Alicji zostało przywrócone. Dokonali tego użytkownicy internetowego forum karachan.org. Sfałszowali oni dowód osobisty 17-latki i przesłali do działu technicznego Facebooka z prośbą o odblokowanie profilu. W uzasadnieniu napisali, że nastolatka padła ofiarą żartu i prosi zdjęcie blokady. Pracownicy portalu społecznościowego rozpatrzyli prośbę pozytywnie.

Przykład ten ukazuje z jednej strony brak możliwości szybkiego działania w takich przypadkach przez organy państwowe do tego powołane, a z drugiej strony coraz to bardziej perfidne metody działania internetowych przestępców.

Dziennikarzom portalu Kryminalna Polska udało się uzyskać dostęp do adresów IP, z których począwszy od 6 lutego dokonywano logowań na konto tragicznie zmarłej Alicji. Operator, z którego sieci logowano się na jej konto poinformował nas, że adresy IP należą do jego użytkowników i na wniosek upoważnionych do tego organów przekaże dokładne ich dane.

Za podrabianie lub przerabianie dokumentu oraz używanie go jako autentycznego grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Przeczytaj również:

4 KOMENTARZE

Dodaj komentarz