10 nierozwiązanych zagadek polskiej policji | fot. YouTube / Topowa Dycha

Od całkiem niedawnych wydarzeń, które trzymały w napięciu całą Polskę, przez zagadkowe egzekucje lat 90-tych, aż po odległe o dziesiątki lat morderstwa polityczne owiane atmosferą teorii spiskowych.

Ewa Tylman zaginęła w nocy z 22 na 23 listopada 2015, wracając z firmowej imprezy integracyjnej, ostatnio była widziana niedaleko ulicy Mostowej przed mostem św. Rocha w Poznaniu. W drodze powrotnej kobiecie towarzyszył kolega, Adam Z., który usłyszał zarzut zabójstwa.

Krzysztof Olewnik, syn płockiego przedsiębiorcy Włodzimierza Olewnika i Ewy Olewnik, został porwany w nocy z 26 na 27 października 2001, po czym zamordowany 5 września 2003, pomimo przekazania porywaczom okupu.

Zabójstwo Bohdana Piaseckiego, które miało miejsce najprawdopodobniej 22 stycznia 1957. Piętnastoletni syn Bolesława Piaseckiego został tego dnia uprowadzony. Dwaj mężczyźni, którzy go porwali, przewieźli chłopca taksówką do schronu przeciwlotniczego, gdzie został zamordowany. Ciało Bohdana Piaseckiego odnaleziono 8 grudnia 1958.

13 marca 1990 roku w Dobrym Mieście znika 4-letni chłopiec, Tomek Cichowicz. Znika spod domu, gdzie się bawił. Nie ma śladów ucieczki, porwania, przestępstwa. Co najważniejsze nie ma ciała. Teraz zachodzi podejrzenie, że jest nim Ryan Pitts, amerykański bohater narodowy.

Marek Papała – polski oficer, nadinspektor Policji, komendant główny Policji. W czwartek, 25 czerwca 1998, około godziny 22:00, podjechał samochodem marki Daewoo Espero pod budynek przy ul. Wincentego Rzymowskiego 17 w Warszawie, gdzie znajdowało się jego mieszkanie. Został zastrzelony przy swoim aucie. Sprawca oddał strzał w głowę z pistoletu z tłumikiem.

Emil Barchański 3 czerwca 1982 pojechał na plażę nad Wisłą, gdzie zaginął. Według relacji świadka Huberta Iwanowskiego, który widział Emila ostatni, miał się kąpać w Wiśle, według relacji matki, Emil nie znosił wody, miał hydrofobię. Po dwóch dniach, na dzień przed jego 17. urodzinami, odnaleziono jego zwłoki. Jest uważany za najmłodszą ofiarę stanu wojennego.

W 2004 roku Tomasz Komenda został niesłusznie skazany na karę 25 lat pozbawienia wolności za zgwałcenie i zabójstwo 15-letniej Małgorzaty Kwiatkowskiej w Miłoszycach nieopodal Wrocławia. W połowie marca 2018 został przez sąd penitencjarny przy Sądzie Okręgowym we Wrocławiu warunkowo zwolniony z odbywania kary i wyszedł na wolność po 18 latach. 16 maja 2018 roku Sąd Najwyższy uniewinnił Tomasza Komendę.

Rita Gorgonowa – guwernantka, skazana w jednym z najgłośniejszych procesów Polski międzywojennej za zabójstwo 30 grudnia 1931 Elżbiety (Lusi) Zaremby, córki lwowskiego architekta Henryka Zaremby, któremu prowadziła dom. Zabójstwo, a następnie proces poszlakowy były szeroko komentowane i uznane za „najgłośniejszy proces sądowy II Rzeczypospolitej”.

1 marca 2011 roku Jolanta Brzeska opuściła mieszkanie nie zabierając z niego m. in. torebki i telefonu. Cztery dni później, córka zgłosiła jej zaginięcie. Sześć dni po opuszczeniu przez nią mieszkania połączono zgłoszenie zaginięcia ze znalezieniem przez spacerowicza spalonych zwłok kobiecych. Sekcja wykazała, że bezpośrednią przyczyną śmierci był wstrząs termiczny, podtrucie tlenkiem węgla oraz rozległe oparzenia ciała powstałe w wyniku podpalenia naftą.

Morderca gejów z Łodzi lub Morderca z pikiety – niezidentyfikowany seryjny morderca, który działał na terenie Łodzi w latach 1988–1993. Zamordował 7 mężczyzn – wszystkie ofiary były homoseksualistami. Jest to największa niewyjaśniona seria morderstw w historii polskiej kryminalistyki.

Przeczytaj również: