Łuski zabezpieczone podczas przeszukania | fot. Policja

Funkcjonariusze zatrzymali 33-letniego mieszkańca Złotowa, który poszukiwał zabytków bez wymaganego ustawą zezwolenia. W trakcie przeszukania miejsca zamieszkania „samozwańczego archeologa” zabezpieczono wiele cennych numizmatów, łusek różnego kalibru oraz innych metalowych elementów i przedmiotów pochodzących z różnych okresów.

Policjanci ustalili, że na terenie powiatu złotowskiego może dochodzić do przestępstw przeciwko dobrom kultury. Informacje, które docierały do funkcjonariuszy i ich szczegółowa analiza pozwoliły potwierdzić te przypuszczenia. Śledczy skrupulatnie sprawdzając każdy sygnał, zawężali grono podejrzanych o ten proceder.

Dalsze czynności pozwoliły policjantom zgromadzić materiał dowodowy, który jednoznacznie wskazywał, że za takim zachowaniem może stać 33-letni mieszkaniec Złotowa. 13 lutego funkcjonariusze wkroczyli do mieszkania wytypowanego mężczyzny. Ustalenia policjantów potwierdziły się w trakcie przeszukania pomieszczeń mieszkalnych należących do złotowianina funkcjonariusze ujawnili 197 cennych numizmatów, 77 łusek różnego kalibru oraz wiele innych przedmiotów pochodzących z różnych okresów stanowiących m. in. elementy wyposażenia wojskowego. Jak ustalili policjanci 33-latek wydobywał zabytki archeologiczne przy użyciu specjalistycznego sprzętu od maja 2018 roku.

Podejrzany usłyszał zarzut przywłaszczenia zabytków archeologicznych należących do Skarbu Państwa. O dalszym losie mężczyzny zadecyduje sąd. Za przywłaszczenie zabytków archeologicznych stanowiących w myśl ustawy własność Skarbu Państwa grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności.

Przeczytaj również: